Janda Miloslav - MONTY SERVIS - netkatalog.czPlastová okna - netkatalog.cz
Prezentace
Získejte Flash Player pro prohlížení prezentací.
Aktuality:
    22. - 24.3.2014 - Aktualizace systému webové prezentace, předem se omlouváme za občasné výpadky způsobené změnamy v používaném systému.

Ochrana proti vloupání

Ze statistiky roku 1999 dochází každých 6 minut v České republice ke vloupání. Pokud pomineme vloupání do obchodů, tak vloupání do bytů a chat dochází každých 7,5 minuty. Jak je také patrné ze statistiky, byl navštíven nezvanou návštěvou každý 120 byt. A to převážně ve dne, ne v noci! Přicházejí zejména v době, kdy lidé ze svých domů a bytů odcházejí za prací nebo odjíždějí na dovolenou.
U pachatelů se jedná převážně o laiky, kteří vstupují silou, ale pokud se objeví překážky, od svého úmyslu většinou upouštějí.
Do začátku osmdesátých let se převážně používalo neoprávněného vstupu vchodovými dveřmi, a to zejména kvůli jejich slabým zabezpečovacím bodům. Se zavedením normy DIN 18013. Dveře zajištěné proti vloupání, byly tyto vady odstraněny bezpečnostními zámky, zesílenými výplněmi a speciálními protiplechy.
Jednodužší vniknutí je dnes zpravidla přes okna a francouzská okna (balkónové dveře). Přibližně dvě třetiny všech vloupání do bytů je dnes uskutečněno právě přes tyto slabá místa. Pro vycvičené profesionály je vysazení standardního okna s jednoduchým šroubovým otvíráním prací na 30 vteřin.

Cesty vniknutí do bytu:

Cesty vniknutí do bytu, RD v roce 1980
Vchodové dveře (70%)
Jiné (30%)

Cesty vniknutí do bytu, RD dnes
Okna, francouzská okna a balkónové dveře (66%)
Jiné (34%)

Zabezpečovací technika se má před všemi příležitostnými lupiči koncentrovat tak, aby je odradila od jejich zamýšlených akcí. Pro ně musí být vloupání tak rychlé, jak je to jen možné. Každé zpoždění zvyšuje nebezpečí chycení nebo alespoň odhalení. Proto je při projekci a konstrukci oken a dveří se zábranou proti vloupání důležité, aby byla zohledněna ochrana proti lupičům- laikům.

Oprávněná praxe a finanční řešení:

Zásadně musí být rozdíl mezi:
- okny a dveřmi se zábranou proti vloupání dle DIN V 18054 nebo DIN V 18103 a
- takzvaným základním vybavením,

přičemž základní vybavení musí být možné doplnit.

Přednost elementů se zábranou proti vloupání podle DIN leží všeobecně v přizpůsobení rámů, kování a zavíracích dílů. Proto jsou také tyto elementy počítány na velmi vysoké požadavky. Základní vybavení naproti tomu nabízí nákladově příznivou ochranu před příležitostným vloupáním. K jeho doplnění jsou opravdu rozmanité možnosti:

1. Uzamykatelné kličky:

Okna, terasové a balkónové dveře je možné vybavit zámkem na okenní kličce.
Při pokusech o vloupání, u nichž se rozbije nebo vyřízne sklo a pak se křídlo okna nebo např. balkónových dveří při použití obyčejné okenní kličky otevře, je možné ztížit právě uzamykatelnou olivou.

2. Stabilní okenní kování:

S masivním materiálem a speciálními zavíracími čepy.
Okenní kování je možné dodatečně zaměnit tak, aby odolalo i pokusům o vysazení. Zakotvení závory hraje při tom rozhodující roli. Díly kování s hřibovitými čepy znesnadňují vysazení.
Jako ochrana před vysazením s pomocí jednoduchých nástrojů slouží nejlépe kování AhS (z německého slova Aushebelschutzbeschläge s kování proti vysazení), dle normy RAL RG 607/13. Tento předpis popisuje opakovanou zkoušku vniknutí pro otvíravé a otvíravě-sklopné kování v oknech a balkónových dveří. Zkouška AhS je srovnatelná s manuálním zásahem pomocí šroubováku v rámovém profilu. Uložení Euro-drážky v křídlovém profilu profilových systémů REHAU zajišťuje dodatečné znesnadnění vniknutí páky
.

3. Bezpečnostní lepené sklo

4. Zasklení odolné proti proražení

5. Vícebodové zamykání u domovních dveří

Odpovídající účinek zábrany proti vloupání při použití těchto bodů pak splňuje dle normy DIN V 18054 rozdělení do všech tříd odporu (EF0 až EF3).
Komentováno to “Ochrana proti vloupání”

  1. Kokesak napsal:

    Bezpečnost je nejvyšší priorita.

Reakce či komentáře

Musíte být přihlášeni pro přidání reakce.